Koncertom Simfonijskog orkestra RTS, pod upravom maestra Bojana Suđića, sa solistom Aleksandrom Serdarem na klaviru, u Negotinu su završeni 52. “Mokranjčevi dani”. 

Simfonijski orkestar RTS pod upravom Bojana Suđića koncert u Negotinu započeo je Askezom za veliki gudački orkestar i čelestu Aleksandra Obradovića, a potom su, sa solistom Aleksandrom Serdarem na klaviru, izveli i četvrti Betovenov koncert za klavir i orkestar u Ge-duru. Program je zaokružen interpretacijom bisera orkestarske literature, izbor iz dve svite iz baleta Romeo i Julija Sergeja Prokofjeva.

Ovim koncertom „Mokranjčevi dani“ obeležili su 80 godina Simfonijskog orkestra RTS, ali i 90.godišnjicu rođenja jednog od najznačajnijih srpskih simfoničara, Aleksandra Obradovića, u čijem opusu od oko 200 dela, simfonijska muzika zauzima značajno mesto.

Mislim da ništa od ovog repertoara nije bilo do sada u Negotinu i meni je posebno drago da vidim da je publika svake godine sve upoznatija sa umetničkom muzikom. U Negotinu se osećemo kao da smo zaista kod kuće. Toliko je dirljivo to što Negotinci, ali i publika iz okolnih gradova prepoznaju umetničku muziku i nas kao izvođače kao veliku vrednost i to je ono što je u stvari i najznačajnije, jer time pokazujemo da Srbija nije samo rijaliti, već da u njoj ima i te kako puno potrebe za pravom kulturom i da se za to zajedno moramo boriti, a to neprestano dokazujemo i na svakom našem koncertu“, kaže maestro Bojan Suđić.

Na kraju negotinskih muzičkih svečanosti publici u sali Doma kulture obratio se i predsednik Opštine Negotin, Vladimir Veličković.

 “Ponosan sam što Negotin prepoznaju po našem Mokranjcu i što je naš grad, muzičko srce Srbije i mesto pravih vrednosti. Negotin je proteklih nedelju dana bio centar vrednih i izuzetnih kulturnih dešavanja u Srbiji. Ovogodišnja svetkovina, Mokranjcu u čast, je još jednom potvrdila da jedan mali grad na istoku Srbije, uz podršku vas, prijatelja i poštovalaca festivala, ostavlja trag u istoriji srpske muzike i umetnosti. Mokranjčevo stvaralaštvo, obilje vrhunskih horskih i kompozicija duhovne muzike, srpsko i svetsko muzičko blago, ove godine je u naš grad dovelo preko osam stotina umetnika i ljubitelja horskog pevanja, istakao je Veličković.

Festival je, istakla je dr Sonja Marinković, selektorka “Mokranjčevih dana”, definitivno opravdao očekivanja. Visoke umetničke domete, po oceni selektorke, definitivno su pokazali, u prvom redu, horovi, njih 12, od kojih su četiri negotinska, ali i hor Crkve “Sveti Georgije” iz Novog Sada, hor AKUD “Sonja Marinković”, kao i nastup tenora Zorana Todorovića i ansambla Un Viaggio i naravno Hor Radio televizije Srbije i njen simfonijski orkestar pod upravom Bojana Suđića.

Uz dodelu Povelja i Počasnica festivala prijateljima Festivala, pokroviteljima, ustanovama, medijskim kućama, a jedna od njih pripala je i East side portalu, i zvanično su skupštene festivalske zastave, ali je istovremeno ozvaničen i početak priprema za predstojeće 53. “Mokranjčeve dane”.

Mi smo uveliko u razgovorima. Ja sam srećna da imam priliku da radim sa jednim sjajnim timom u umetničkoj komisiji festivala. Tu je dobra atmosfera, dopunjujemo se i sa radošću pripremamo, opet nešto novo, nešto staro, dug tradiciji i naravno, neke nove ideje. Festival mora da se osvežava i da bude svake godine drugačiji, da nas sve zajedno vodi stazom Mokranjca, ali, ipak, u neku budućnost”, rekla nam je dr Sonja Marinković, selektorka festivala “Mokranjčevi dani”.

foto: S.M.Jovanović, East side


 

Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je od strane Opštine Negotin.
Stavovi izraženi u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

 

Dodaj komentar

Molimo Vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija portala EAST SIDE zadržava pravo da - ukoliko ih proceni kao neumesne - ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije EAST SIDE kao i bilo kakvu pretnju, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj. Linkove ka drugim sajtovima ne objavljujemo. EAST SIDE nema nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za njihovo objavljivanje. Redakcija ne odgovara za stavove čitalaca iznesene u komentarima. Vaš komentar može sadržati najviše 1.000 pojedinačnih karaktera i smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Sigurnosni kod
Osveži

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com